Lajme

 • OBSH: Vaksina ekzistuese e re e koronavirusit duhet të përditësohet për t'u marrë me llojet e ardhshme mutante

  Xinhuanet OBSH tha në një deklaratë 11 ditë më parë se vaksina e re e kurorës që është miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë është ende efektive për ilaçin.Megjithatë, vaksina e re e kurorës mund të ketë nevojë të përditësohet për të siguruar mbrojtje të mjaftueshme për njerëzit që të përballen me v...
  Lexo më shumë
 • Sezoni i gripit mos ngatërroni gripin dhe të ftohtin

  Burimi: Rrjeti mjekësor 100 Aktualisht, moti i ftohtë është një sezon me incidencë të lartë të sëmundjeve infektive të frymëmarrjes si gripi (në tekstin e mëtejmë "gripi").Megjithatë, në jetën e përditshme, shumë njerëz janë të paqartë në lidhje me konceptet e ftohjes së zakonshme dhe gripit.Trajtimi i vonuar...
  Lexo më shumë
 • Sa më e ulët të jetë rrahja e zemrës, aq më mirë?Shumë e ulët nuk është normale

  Burimi: Rrjeti mjekësor 100 Zemra mund të thuhet se është "punëtorja model" në organet tona njerëzore.Kjo "pompë" e fuqishme me madhësi grusht funksionon gjatë gjithë kohës dhe një person mund të rrahë më shumë se 2 miliardë herë në jetën e tij.Rrahjet e zemrës së sportistëve do të jenë më të ngadalta se njerëzit e zakonshëm,...
  Lexo më shumë
 • Origjina e Krishtlindjeve

  Fragment nga “Historia historike” e Sohut 25 dhjetori është dita kur të krishterët përkujtojnë lindjen e Jezusit, e cila quhet “Krishtlindje”.Krishtlindja, e njohur edhe si Krishtlindja dhe ditëlindja e Jezusit, përkthehet si "Mesha e Krishtit", është një perëndim tradicional...
  Lexo më shumë
 • Komiteti i ekspertëve të FDA-së mbështet listimin e barit oral metadon Xinguan

  Burimi pyjor: yaozhi.com 3282 0 Hyrje: sipas të dhënave më të fundit klinike, molnupiravir mund të zvogëlojë shkallën e shtrimit në spital ose vdekshmërinë vetëm me 30%.Më 30 nëntor, paneli i FDA votoi në orën 13:10 për të miratuar aplikacionin EUA për molnupiravir, një ilaç i ri oral i MSD.Nëse miratohet, për sa kohë që...
  Lexo më shumë
 • E rëndë!Ilaçi i parë kundër COVID-19 në Kinë u miratua nga NMPA.

  Burimi i njoftimit të ndërmarrjes: Administrimi Shtetëror i Ushqimit dhe Barnave, farmaceutik tengshengbo, Udhëzuesi i Universitetit Tsinghua: Terapia e parë e kombinuar e antitrupave neutralizuese e COVID-19 e pronës intelektuale të vetë-edukuar në Kinë.Në mbrëmjen e datës 8 dhjetor 2021, faqja zyrtare e...
  Lexo më shumë
 • Komiteti i ekspertëve të FDA-së mbështet listimin e barit oral metadon Xinguan

  Burimi: yaozhi.com Hyrje: sipas të dhënave më të fundit klinike, molnupiravir mund të zvogëlojë shkallën e shtrimit në spital ose vdekshmërinë vetëm me 30%.Më 30 nëntor, paneli i FDA votoi në orën 13:10 për të miratuar aplikacionin EUA për molnupiravir, një ilaç i ri oral i MSD.Nëse miratohet, për sa kohë që ka një doktor...
  Lexo më shumë
 • Ilaçi i parë kundër kancerit i borit në Kinë ka përfunduar testin pilot dhe pritet të përdoret klinikisht në vitin 2023

  News.pharmnet.com.cn 2021-11-25 Rrjeti i Lajmeve të Kinës Më 23 nëntor, Chongqing GAOJIN Biotechnology Co., Ltd. (në tekstin e mëtejmë "GAOJIN bioteknologji") e bazës kombëtare të industrisë biologjike të Zonës së teknologjisë së lartë Chongqing njoftoi se bazuar në izotopin jo radioaktiv boro...
  Lexo më shumë
 • Si e realizojnë ndërmarrjet farmaceutike marketingun në internet?

  Nga: Yijietong Me promovimin e politikës së reformës mjekësore dhe zhvillimin e prokurimit të centralizuar kombëtar, tregu farmaceutik është standardizuar më tej.Me konkurrencën gjithnjë e më të ashpër, interneti ka sjellë mundësi të reja zhvillimi për ndërmarrjet farmaceutike...
  Lexo më shumë
 • Ka "dyfish 11" në Kinë, por jo jashtë?

  Është koha që burrat të zbrazin me lot karrocën e të dashurës së tyre dhe gratë të presin duart dhe të blejnë.Është koha për festivalin vjetor të blerjeve të çmendura “double 11″ në Kinë.Shumë vite më parë, babai i Ma Yun ndërtoi me sukses 11-shin e dyfishtë në më të...
  Lexo më shumë
 • Po goditja e nxehtësisë në dimër?Këto "grupe me rrezik të lartë" duhet t'u kushtojnë vëmendje

  Burimi: Rrjeti mjekësor 100 Goditja e të nxehtit është një simptomë e rrallë në dimër, e cila ka më shumë gjasa të ndodhë në rastin e temperaturës së ulët dhe lagështisë së lartë.Kush janë "grupet me rrezik të lartë" të goditjes nga nxehtësia?Si të paraqesim mjedisin e goditjes nga nxehtësia?Si të parandaloni goditjen nga nxehtësia?Pse mund të prodhojë temperaturë të ulët...
  Lexo më shumë
 • Pacientë jo të rëndë me pneumoni të koronavirusit të ri: antikoagulimi i heparinës kundrejt parandalimit konvencional të trombit

  Burimi: Koha e përpilimit të mjekësisë globale: 18 shtator 2021 Shumica e pacientëve me pneumoni me koronavirus të ri janë të sëmurë mesatarisht dhe fillimisht nuk kanë nevojë për mbështetje të organeve në ICU.Pneumonia e re e koronavirusit u përdor në studimin e N Engl J Med në gusht 2021. Studiuesit në Kanada, Shtetet e Bashkuara dhe ...
  Lexo më shumë
 • Ilaçet e reja të vaksinimit të kurorës e dinë

  Që në vitin 1880, qeniet njerëzore kishin zhvilluar vaksina për të parandaluar mikroorganizmat patogjenë.Me zhvillimin e teknologjisë së vaksinave, qeniet njerëzore vazhdojnë të kontrollojnë dhe zhdukin me sukses shumë sëmundje të rënda infektive si lija, poliomieliti, fruthi, shytat, gripi etj.
  Lexo më shumë
 • Çfarë është një ngërç?

  Ngërçi që themi shpesh quhet spazma e muskujve në mjekësi.E thënë thjesht, është tkurrja e tepërt e shkaktuar nga eksitimi i tepruar.Pavarësisht nëse jeni shtrirë, ulur ose në këmbë, mund të keni ngërçe dhe dhimbje të forta.Pse ngërçe?Meqenëse shumica e ngërçeve janë spontane, shkaqet e vaz...
  Lexo më shumë
 • Merrni antibiotikë dhe pini menjëherë.Kujdes nga helmimi

  Burimi: 39 Rrjeti Shëndetësor Këshillë thelbësore: kur antibiotikët cefalosporinikë dhe disa ilaçe hipoglikemike takohen me alkoolin, ato mund të çojnë në një reaksion helmues "si disulfirami".Shkalla e diagnostikimit të gabuar të këtij lloji të reagimit të helmimit është deri në 75%, dhe ata që janë seriozë mund të vdesin.D...
  Lexo më shumë
 • Shkenca popullore: herët për të fjetur dhe herët për t'u ngritur herët nuk është e lehtë për depresion

  Të dhënat e fundit të publikuara në faqen zyrtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregojnë se depresioni është një sëmundje e zakonshme mendore, që prek 264 milionë njerëz në mbarë botën.Një studim i ri në Shtetet e Bashkuara tregon se për njerëzit që janë mësuar të flenë vonë, nëse mund të avancojnë shtratin e tyre...
  Lexo më shumë
 • Çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje në verë

  1. Kushtojini vëmendje ushqimit të zemrës tuaj Djersitja në verë është e lehtë për të lënduar Yin dhe për të konsumuar Yang.Cfare do te thote ajo?I referohet "Yang Qi" dhe "Lëngut Yin" të zemrës në teorinë e mjekësisë tradicionale kineze, të cilat mund të nxisin aktivitetet e zemrës (për shembull ...
  Lexo më shumë
 • Qumështi është një ushqim ushqimor natyral pothuajse i përsosur

  Natyra i pajis qeniet njerëzore me mijëra ushqime, secila me karakteristikat e veta.Qumështi ka lëndë ushqyese të pakrahasueshme dhe alternative se ushqimet e tjera, dhe njihet si ushqimi ushqyes natyral më i përsosur.Qumështi është i pasur me kalcium.Nëse pini 2 gota qumësht në ditë, lehtë mund të merrni 50...
  Lexo më shumë
 • Kushtojini vëmendje tre fjalëve përpara se të merrni ilaçin

  Funksioni i agjentit me çlirim të qëndrueshëm është të vonojë procesin e lirimit, përthithjes, shpërndarjes, metabolizmit dhe sekretimit të drogës in vivo, në mënyrë që të zgjasë kohën e veprimit të ilaçit.Përgatitjet e përgjithshme zakonisht jepen një herë në ditë, dhe përgatitjet me çlirim të vazhdueshëm jepen vetëm një ose dy herë në ...
  Lexo më shumë
 • Si të merrni vitamina

  Në ditët e sotme, shumë njerëz marrin me vete suplemente vitaminash.Shumë të rinj dhe të moshës së mesme i marrin këto tableta si zëvendësues të perimeve dhe frutave dhe e marrin një të tillë kur e mendojnë.Në fakt, edhe marrja e vitaminave, ashtu si barnat e tjera, kërkon kohë.Nëse numri efektiv i vitaminave të tretshme në ujë...
  Lexo më shumë
 • Mjekësia Tradicionale Kineze Detoksifikimi Qingfei

  Departamenti i Shkencës dhe Teknologjisë i Administratës Shtetërore të Mjekësisë Tradicionale Kineze tha: Të dhënat klinike tregojnë se zierja e mjekësisë kineze Qingfei Paidu ka efikasitet të mirë klinik dhe perspektiva trajtimi për trajtimin e pneumonisë së re koronare, e cila gjithashtu është rritur ...
  Lexo më shumë
 • Terapia e qelizave gjenetike

  Terapia e qelizave gjenetike do të sjellë padyshim një përparim të ri në vitin 2020. Në një raport të fundit, BCG konsultimi tha se 75 prova klinike të terapisë gjenetike kishin hyrë në fazën fillestare në vitin 2018, pothuajse dyfishi i numrit të provave të filluara në 2016 - një momentum që ka gjasa të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm...
  Lexo më shumë
 • Artritike

  Në jetë, si mund ta gjejnë njerëzit artritin reumatoid të fshehur?Profesori i Departamentit të Reumatologjisë dhe Imunologjisë në Spitalin e Kolegjit Mjekësor të Pekinit Union tha se kur pacientët ngrihen pas pushimit, veçanërisht në mëngjes, kyçet e tyre do të shfaqin ngurtësi, si aktivitet i dobët dhe vështirësi në klimë...
  Lexo më shumë
 • Helicobacter pylori

  1, Çfarë është Helicobacter pylori?Helicobacter pylori (HP) është një lloj bakteri i parazituar në stomakun e njeriut, i cili i përket klasës 1 kancerogjene.*Kancerogjen i klasës 1: i referohet kancerogjenit me efekt kancerogjen te njeriu.2, Çfarë simptome pas infektimit?Shumica e njerëzve të infektuar me H. pylo...
  Lexo më shumë
12Tjetra >>> Faqe 1/2